Kiedy zdecydujemy się już na rozpoczęcie diety redukcyjnej, trzeba nauczyć się liczenia kalorii. Bez tego nie da rady. Oczywiście można schudnąć, jednak mniej skutecznie. Jak pisałam wcześniej - liczą się tylko liczby :)
http://szafunia.pl/img/2013/8/18042.jpg |
Co to jest kaloria? Mała, wredna istota, która mieszka w Twojej szafie i co noc zszywa Ci coraz ciaśniej ubrania.
Kaloria [cal] to historyczna jednostka ciepła (energii) – nie mylić z temperaturą. Według Międzynarodowego Układu Jednostek Miar SI podstawową jednostką ciepła jest dżul, kaloria ma tylko znaczenie historyczne, i wykorzystywana jest głównie w naukach o żywieniu.
1 kalorię definiuje się, jako taką ilość ciepła, która potrzebna jest do podgrzania pod ciśnieniem 1 atmosfery 1 g czystej chemicznie wody o 1°C (dokładnie od temperatury 14,5°C do temperatury 15,5°C).
Jak liczyć?
Po pierwsze warto zapamiętać kaloryczność poszczególnych składników odżywczych:
- 1g białka = 4kcal
- 1g tłuszczu = 9kcal
- 1g węglowodanów = 4kcal
Nie martwcie się, w zasadzie nie będziemy wyliczać tego oddzielnie. Większość produktów paczkowanych ma na etykiecie wartość energetyczną na 100g. Przykładowo - wafelek "Góralki mleczne" w 100g ma 550 kalorii. Jak obliczyć jego kaloryczność w 50g? Zróbmy proporcję - jak w szkole. Wyliczając na krzyż otrzymamy równanie:
Tak więc nasz Góralek ma 275kcal.
Dla ułatwienia można uprościć to w taki sposób, by przy jednej wartości przesunąć przecinek o dwa miejsca w lewą stronę. Wtedy nasz x będzie wynosił odpowiednio (dla powyższego wafelka):
A co z posiłkami, dla których nie ma tablic? Musimy to zrobić we własnym zakresie. Przykład - zróbmy naleśniki. Tutaj nie ma rady - każdy robi własne proporcje, a nam zależy na dokładnym obliczeniu. Przykładowy skład (proszę się nie kierować ilością składników - wzięłam zupełnie dowolne liczby): mąka 150g, jajko 80g, mleko 200ml, cukier 20g, tłuszcz 15g. Masa waży 465g, jednak gotowe danie będzie miało prawdopodobnie inną wagę. I co teraz?
Przeliczamy kaloryczność surowej jeszcze masy:
mąka: 150 * 3,65 = 547,5
jajko: 80 * 1,40 = 112
mleko: 200 * 0,45 = 90
cukier: 20 * 4 = 80
tłuszcz: 15 * 8,20 = 123
SUMA: 952,5kcal
Załóżmy, że zrobione naleśniki ważą 400g. Przyjmujemy zatem, że wcześniej wyliczone kalorie przypadają na 400g gotowych naleśników. Stąd prosta kalkulacja:
W 100g naleśniki dostarczą nam około 240 kcal.
Jak widać - bez wagi kuchennej i kalkulatora nie przejdzie. Może wydaje się, że jest to skomplikowane i dużo tego liczenia. Jednak po kilku dniach wchodzi w nawyk i nie sprawia problemu. Wiele wartości się pamięta. Np chleb, mleko, masło, wędlina - najczęściej jedzone rzeczy. Myślę, że rozjaśniłam Wam co nieco. Jeśli nadal macie wątpliwości - piszcie.
Poprzednie wpisy z serii:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz